Zwykle chcemy sprawdzić ważność polisy OC sprawcy kolizji lub wypadku drogowego. Podobnie, jak sprzedawcy używanego samochodu. Jak sprawdzić ważność polisy OC przez internet? Do kiedy jest ważne ubezpieczenie OC? Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony? W prosty sposób można to zrobić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) bądź za pomocą aplikacji mobilnej.

Aby sprawdzić ważność ubezpieczenia OC w bazie UFG, należy podać numer VIN lub dowodu rejestracyjnego. Poza tym aktualność obowiązkowego ubezpieczenia można również zweryfikować w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W systemie dodatkowo jest dostępnych wiele danych technicznych związanych z samochodem. Mogą one być bardzo przydatne podczas zakupu używanego auta.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Kiedy sprawdzić czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?

Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC (z wyjątkiem zarejestrowanych pojazdów historycznych, które jednak muszą być ubezpieczone w przypadku wprowadzenia ich do ruchu). Warto więc sprawdzać aktualność polisy w każdej sytuacji, w której mamy jakiekolwiek wątpliwości co do daty wygaśnięcia umowy z ubezpieczycielem. Ponadto zawsze powinniśmy zweryfikować ważność OC innego pojazdu, jeśli:

  • Kupujemy używany samochód

Poprzedni właściciel używanego auta ma obowiązek przekazać nam polisę OC wraz z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu (o ile została wydana). Przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży warto samodzielnie sprawdzić, czy samochód na pewno posiada ważne ubezpieczenie. Jeśli pojazd nie jest ubezpieczony, jego nowy właściciel ma obowiązek wykupić polisę OC w dniu podpisania umowy sprzedaży.

Szukasz OC i nie chcesz przepłacić za ubezpieczenie samochodu? Porównaj oferty kilkunastu ubezpieczycieli i wybierz najtańszą polisę.

Porównaj ceny OC i AC

  • Uczestniczymy w kolizji lub wypadku drogowym

Warto również samodzielnie sprawdzić, czy sprawca kolizji lub wypadku drogowego ma aktualną polisę OC. Zwłaszcza, jeśli w przypadku niegroźnej stłuczki zdecydujemy się spisać oświadczenie, a jednocześnie nie wzywamy na miejsce policji. Obecnie aktualność OC innego kierowcy możemy zweryfikować online.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC na stronie UFG?

Najprościej sprawdzić ważność ubezpieczenia OC na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) – www.ufg.pl. Wystarczy wejść w zakładkę „Baza OC i AC”. Następnie należy kliknąć w „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, a potem w „Identyfikacja umowy OC na dzień”. W kolejnym kroku wystarczy wpisać nr rejestracyjny albo VIN, podać datę sprawdzenia ważności OC i kraj, przepisać kod weryfikacyjny i kliknąć guzik „Sprawdź”. W odpowiedzi wyświetli się marka i model ubezpieczonego pojazdu, nr polisy OC i nazwa oraz adres głównej siedziby towarzystwa. 

UFG udziela odpowiedzi na podstawie danych, które przekazują mu ubezpieczyciele. Może się więc zdarzyć, że właściciel pojazdu twierdzi, że kupił polisę OC np. tydzień wcześniej, a system UFG tego nie potwierdza. W takim przypadku należy samodzielnie zweryfikować aktualność obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Czy można sprawdzić ważność polisy OC w aplikacji mobilnej?

Do 31.12.2022 roku sprawdzenie OC z pomocą UFG było możliwe również przez aplikację mobilną „Na Wypadek”. Narzędzie działało na urządzeniach z systemem iOS i Android.

Aplikacja zapewniała dostęp do znacznie większej liczby informacji niż tradycyjna witryna internetowa. „Na Wypadek” poza informacją o aktualności OC zawierała szereg udogodnień przydatnych każdemu kierowcy. Aplikacja przypominała np. o zbliżającym się terminie ważności ubezpieczenia pojazdu. Ponadto miała wbudowany szablon oświadczenia o stłuczce czy podpowiadała jak się zachować, gdy sprawcą stłuczki był obcokrajowiec. 

Każde logowanie do „Na Wypadek” chronione były PIN-em, który użytkownik sam ustalał. Dzięki temu dane zapisane w aplikacji były bezpieczne w przypadku utraty telefonu.

Według danych UFG użytkownicy aplikacji "Na wypadek" korzystali z niej głównie do sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego na dany dzień. Choć aplikacja została wyłączona, UFG nadal umożliwia wszystkim zainteresowanym sprawdzenie ubezpieczenia OC dla danego pojazdu. Dedykowany formularz jest dostępny na stronie głównej portalu UFG. Można z niego korzystać zarówno z urządzeń stacjonarnych, jak i przenośnych.

Jak sprawdzić ważność OC w CEPiK przed zakupem używanego auta?

Ważność ubezpieczenia OC można również sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę: www.historiapojazdu.gov.pl. Następnie należy wpisać następujące dane:

  • nr rejestracyjny,
  • nr VIN,
  • datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Sprawdzenie OC w CEPiK to nie wszystko. Istnieje również możliwość znalezienia wielu danych, przydatnych w przypadku zakupu używanego samochodu. Należą do nich m.in.:

  • ważność badań technicznych pojazdu,
  • stan licznika (drogomierza),
  • rok produkcji,
  • data wydania dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu,
  • zmiany właścicieli,
  • zgłoszenia kradzieży pojazdu,
  • pojemność silnika, 
  • rodzaj paliwa,
  • masa całkowita pojazdu.
Do końca grudnia 2022 roku osoby kupujące używany samochód mogły skorzystać dodatkowo z aplikacji mobilnej UFG "Kup Auto”. Została ona jednak wyłączona, podobnie jak aplikacja "Na Wypadek". "Kup Auto” umożliwiała m.in. wygenerowanie umowy kupna-sprzedaży samochodu czy też pisma do towarzystwa ubezpieczeniowego informującego o nabyciu pojazdu oraz uzupełnienie wzoru umowy kupna-sprzedaży samochodu wymaganymi danymi po zeskanowaniu kodu QR z dowodu rejestracyjnego.

Jaka kara finansowa grozi za brak OC w 2023?

UFG nakłada karę nawet za jeden dzień zwłoki w ciągłości ubezpieczenia OC. Wysokość grzywny zależy od liczby dni, przez które auto było nieubezpieczone i od rodzaju pojazdu.

W styczniu 2023 r. wysokość kar wzrosła w porównaniu do 2022 r. w wyniku podwyżki minimalnego wynagrodzenia do kwoty 3490 zł brutto. Minimalne wynagrodzenie zostanie ponownie podwyższone od 1 lipca br. (3600 zł brutto). To oznacza, że kary za brak OC wzrosną po raz kolejny. 

Kary za brak OC w 2023 roku

Brak ważności polisy OC może zostać wykryty nie tylko podczas kontroli drogowej, czy uczestnictwa w kolizji lub wypadku. Baza UFG wykorzystuje algorytmy, za pomocą których system automatycznie może stwierdzić nawet jeden dzień przerwy w obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdu. W efekcie nałożenie kary jest bardzo prawdopodobne. 

Jakie mogą być inne konsekwencje braku ważnej polisy OC?

Konsekwencje jazdy bez ważnego OC mogą nie skończyć się jedynie na wysokiej karze nałożonej przez UFG. Jeszcze poważniejsze skutki finansowe wiążą się ze spowodowaniem wypadku drogowego. Jego sprawca będzie musiał zwrócić UFG wszelkie koszty związane z naprawą samochodu lub leczeniem. Jednym z zadań Funduszu jest zapewnienie odszkodowania poszkodowanemu, jeśli sprawca nie ma ważnej polisy OC. 

W ciągu roku UFG wypłaca ok. 100 milionów złotych tytułem odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń obowiązkowych, w tym z OC komunikacyjnego. Warto jednak pamiętać, że Fundusz ma również ustawowy obowiązek dochodzenia zwrotu poniesionych kosztów od nieubezpieczonych sprawców kolizji i wypadków i/lub posiadaczy pojazdów, którymi kierowali sprawcy. W lutym 2023 roku UFG prowadziło ponad 18 tysięcy takich spraw na łączną wartość blisko 340 milionów złotych. ”Rekordzista” musi zwrócić z własnej kieszeni niemal 2,25 miliona złotych. 

Gdzie kupić tanie OC?

W 2022 roku średnia cena OC wynosiła 505 złotych. To znacznie mniej, niż np. kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu powyżej 14 dni dla właścicieli samochodów osobowych (6980 zł w okresie od stycznia do czerwca 2023 r.). Jednocześnie kupując OC zawsze powinniśmy wybierać najtańszą ofertę, ponieważ jego zakres ochrony regulują przepisy i jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Najprościej porównać propozycje wielu ubezpieczycieli w naszym kalkulatorze cen OC i AC.

Porównaj ceny OC i AC

Wypełnienie intuicyjnego formularza zajmie zaledwie kilka minut. Polisę można opłacić online, a umowę ubezpieczenia pojazdu otrzymamy na adres e-mail. Warto również w pakiecie z obowiązkowym OC kupić dodatkowe ubezpieczenie AC, NNW czy assistance. Dzięki temu cena kompleksowego ubezpieczenia samochodu może być znacznie niższa.

Co warto wiedzieć?

  1. Sprawdzenie OC można dokonać na stronie www.ufg.pl i www.historiapojazdu.gov.pl.
  2. Od 31.12.2022 roku UFG nie umożliwia już korzystania z aplikacji mobilnych „Na Wypadek” i „UFG Kup Auto”.
  3. Warto samodzielnie sprawdzić ważność polisy OC zbywcy używanego samochodu.
  4. Warto samodzielnie sprawdzić ważność polisy OC sprawcy wypadku lub kolizji drogowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Kto może sprawdzić ważność OC w UFG?

    Sprawdzenie OC za pomocą strony www.ufg.pl może dokonać dowolny użytkownik. Wystarczy, że zna nr rejestracyjny lub VIN pojazdu. Oprócz nas, może to być np. osoba zainteresowana zakupem naszego samochodu, urzędnik czy funkcjonariusz policji.

  2. Ważność polisy OC jakich rodzajów pojazdów można sprawdzić w UFG?

    Wszystkie rodzaje pojazdów mechanicznych, które mają obowiązek mieć ubezpieczenie OC. Oprócz samochodów osobowych, również ciężarowych, motocykli, motorowerów, autobusów, ciągników, przyczep czy quadów.

  3. Czy ktoś inny może poznać moje dane osobowe sprawdzając ważność OC w UFG?

    Nie. UFG nie udostępnia informacji o właścicielu pojazdu, jak imię, nazwisko czy dane kontaktowe. W bazie można poznać nr polisy OC, markę i model ubezpieczonego auta, a także nazwę i adres głównej siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zawarto umowę.

  4. Jak długo ważne są dane o polisie OC zawarte w UFG?

    Dane zawarte w bazie UFG są ważne na dzień, w którym użytkownik składa zapytanie. Istnieje możliwość, że zostaniemy poinformowani o braku polisy OC, pomimo że pojazd jest ubezpieczony. Może to wynikać z opóźnień w przekazywaniu informacji pomiędzy towarzystwami i UFG. Ubezpieczyciel ma 14 dni od daty zawarcia umowy ubezpieczenia auta, na poinformowanie UFG. W takim przypadku warto samodzielnie zweryfikować aktualność OC bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej.

  5. Czy w UFG można sprawdzić informacje o spowodowanych szkodach?

    Mogą to zrobić tylko zarejestrowani użytkownicy. Po założeniu konta w bazie UFG mają oni dostęp do historii ubezpieczenia OC i AC. Mogą również pobrać zaświadczenie potwierdzające bezszkodową jazdę. Dane są dostępne za ostatnie 5 lat, bądź od 2004 r. dla polis OC lub od 2006 r. dla AC.

  6. Czy w UFG można sprawdzić do kiedy ważne jest ubezpieczenie auta?

    Nie. Osoby, które korzystają z bazy OC na stronie UFG mogą dowiedzieć się wyłącznie tego, czy dany samochód posiada ważną polisę na wybrany dzień. 

  7. Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu po numerze rejestracyjnym?

    Na stronie UFG w sekcji "Identyfikacja OC na dzień" należy wpisać numer rejestracyjny samochodu i wybrać dzień, na który ma być wykonane sprawdzenie. Po wpisaniu kodu z obrazka system pokaże nam, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym ma OC dany pojazd. Odpowiedź "brak danych" będzie oznaczać w większości przypadków, że w danym dniu wskazany pojazd nie miał OC. 

  8. Jak sprawdzić czy auto ma OC i przegląd?

    Sprawdzenie OC wykonasz poprzez portal UFG. Jeśli chodzi o przegląd, aktualne badanie techniczne danego pojazdu sprawdzisz na stronie historiapojazdu.gov.pl. Na tej stronie oprócz badania technicznego sprawdzisz też stan licznika oraz liczbę poprzednich właścicieli. 

  9. Czy auto ma ubezpieczenie?

    Aby się tego dowiedzieć, musisz sprawdzić ważność ubezpieczenia na stronie UFG lub historiapojazdu.gov.pl. W tym celu wejdź na stronę UFG, kliknij "Baza OC i AC" -> "Sprawdzenie ubezpieczenia OC" -> "Identyfikacja umowy OC na dzień".