OC dla młodych kierowców – ile za ubezpieczenie płacą młodzi?

14 marca 2022

Firmy ubezpieczeniowe nie traktują równo wszystkich kierowców. Cena składki za OC jest uzależniona od różnych czynników, w tym także wieku. Na szczególne względy nie mają co liczyć młodzi kierowcy. Mają mniejsze doświadczenie w ruchu drogowym oraz tendencję do korzystania z samochodu z dużymi prędkościami. Dla ubezpieczyciela jest to komunikat o większym ryzyku wyrządzenia szkody. Ile za ubezpieczenie płacą młodzi kierowcy? Sprawdź!

Dlaczego wiek ma znaczenie przy określaniu wysokości składki?

Przy określaniu kosztu polisy OC ubezpieczyciele biorą pod uwagę różne czynniki. Jednym z nich jest wiek kierowcy. Dlatego rynek oferuje konkretne opcje dla każdej grupy wiekowej, także takie jak ubezpieczenie samochodu dla młodych kierowców. Ubezpieczyciele uważają, że świeżo upieczeni kierowcy wykazują większą skłonność do podejmowania ryzykownej jazdy. Często korzystają z samochodów z większą pojemnością silnika, rozwijają maksymalną prędkość, więc stanowią zagrożenie na drodze.

Poza tym niedoświadczony kierowca może częściej niż ten z długoletnim stażem powodować drobne stłuczki i kolizje. Im większe jest prawdopodobieństwo wypadku kierowcy, tym większe są również szanse, że będzie konieczna wypłata odszkodowania. A szkody wyrządzone innym musi pokryć towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy z ważnego OC. Dlatego też młodzi kierowcy muszą się przygotować na większy wydatek przy zakupie obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej.

Kim jest młody kierowca?

Dla ubezpieczycieli młody kierowca to ten, który nie ukończył określonego wieku i/lub nie może pochwalić się wystarczająco długim stażem za kierownicą. Każda firma ubezpieczeniowa ma prawo ustalić swoje regulacje w tym zakresie. Jednak najczęściej za młodego kierowcę uchodzi osoba, która nie skończyła 30. roku życia i ma prawo jazdy krócej niż 2 lub 3 lata.

Jak to wygląda w praktyce? Poniższe firmy ubezpieczeniowe określiły, że młody kierowca to osoba, która nie ukończyła:

 • Aviva –26 lat,
 • Balcia – 29 lat lub ma prawo jazdy krócej niż 2 lata,
 • Link4 – 23 lat,
 • Wiener – 25 lat lub ma prawo jazdy do 2 lat,
 • TUZ Ubezpieczenia – 26 lat,
 • Warta – 25 lat lub ma prawo jazdy krócej niż 3 lata.

Niektórzy ubezpieczyciele tak jak Uniqa lub Accredited traktują oddzielnie każdy przypadek i określają swoje wymogi na podstawie indywidualnej oceny każdego kierowcy.

Ile średnio kosztuje OC dla młodych kierowców?

Jak już wyżej wspomniano, dla niektórych towarzystw ubezpieczeniowych liczy się nie tylko wiek kierowcy, ale i staż za kierownicą. Jednak większość bierze pod uwagę przedziały wiekowe i dlatego najmłodsi, niestety, płacą najwięcej. Na początku 2022 roku za polisę OC trzeba było zapłacić średnio 544 zł. Przy czym jest to mediana dla wszystkich kierowców.

W poszczególnych grupach wiekowych średnia stawka za OC wyglądała następująco:

 • wiek od 18 do 25 lat: 1315 zł,
 • wiek od 26 do 35 lat: 580 zł,
 • wiek od 36 do 45 lat: 476 zł,
 • wiek od 46 do 55 lat: 473 zł,
 • wiek powyżej 55 lat: 461 zł.

Te statystyki wyraźnie pokazują rozbieżności pomiędzy najmłodszymi i najstarszymi kierowcami. Świeżo upieczony kierowca w wieku 19 lat musi zapłacić o 854 zł więcej za składkę OC od tego, który skończył 55 lat.

Jak młodzi kierowcy mogą obniżyć cenę OC?

Kierowcy z długoletnim stażem za kierownicą mogą liczyć na zniżki, które obniżają wysokość składki OC. Automatycznie młodzi kierowcy muszą liczyć się z brakiem zniżek i ograniczonym zaufaniem ze strony ubezpieczyciela. Ale to jednak nie stawia ich na przegranej pozycji. Warto poszukać specjalnych ofert, ponieważ każda firma ubezpieczeniowa ma prawo do indywidualnego regulaminu i zasad przyznawania zniżek. Mogą to być okresowe promocje, korzystne pakiety lub obniżki ceny przy spełnieniu określonych wymogów.

Na przykład w Link4 pozwala zaoszczędzić dzięki:

 • zakupowi polisy przez Internet (7% zniżki),
 • płatności kartą (4% zniżki przy transakcjach telefonicznych),
 • zakupowi z Kartą Dużej Rodziny (5% zniżki na OC lub pakiet OC i AC oraz 50% zniżki na ubezpieczenie NNW),
 • skorzystaniu z promocji Kasa Wraca, która w ramach wykupionej polisy OC udostępnia licencję na nawigację NaviExpert. Jeżeli przez okres obowiązywania ubezpieczenia kierowca będzie mógł pochwalić się bezpieczną jazdą, dostania zwrot części opłaconej składki.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych nie udostępnia specjalnych zniżek dla młodych kierowców, ale można skorzystać z programów lojalnościowych albo aktualnych kuponów rabatowych. Na przykład w PZU najczęściej można znaleźć bony na tańszy zakup OC połączonego z polisą na ubezpieczenie mieszkania lub domu. Natomiast Warta przygotowała specjalną ofertę dla stałych klientów, którzy mogą liczyć na dodatkowe rabaty na inne polisy lub wyższe sumy ubezpieczenia przy zachowaniu takiej samej wysokości składki.

Czy warto wykupić polisę na rodzica lub starsze rodzeństwo?

Niektórzy młodzi kierowcy próbują uniknąć płacenia wysokich składek, więc dochodzą do wniosku, że wykupią ubezpieczenie na matkę, ojca lub starsze rodzeństwo z większym doświadczeniem za kółkiem. Uważają, że zapłacą mniej i będzie po problemie. W rzeczywistości, jeśli starszy kierowca wykupi ubezpieczenie, zapłaci mniejsze kwoty za ochronę. Jednak ta „strategia” może stać się ogromnym problemem.

Po wystąpieniu roszczenia takiego jak wypadek lub kradzież samochodu ubezpieczyciel ocenia całe zdarzenie. Na tym etapie porównuje dane zgłoszone w umowie z rzeczywistością. Jeśli np. to Twój ojciec wykupił ubezpieczenie, ale jedyną osobą, która prowadzi pojazd, jesteś Ty (dużo młodszy i mniej doświadczony człowiek), firma może zweryfikować nieprawidłowość. W rezultacie może odmówić wypłaty odszkodowania, powołując się na oszustwo. W takiej sytuacji sprawca zdarzenia sam musi ponieść koszty roszczenia, a ubezpieczyciel nadal może wnieść pozew przeciwko nieuczciwemu klientowi.

Młody kierowca może jednak zostać współwłaścicielem pojazdu ze starszą i doświadczoną osobą. Wówczas przy wykupie OC może liczyć na jej zniżki.

Gdzie kupić najtańsze OC dla młodych kierowców?

Nie da się jednoznacznie wskazać firmy ubezpieczeniowej, która oferuje najtańsze OC dla młodych kierowców. W końcu koszt ochrony zależy także od kilku innych czynników takich jak region zamieszkania kierowcy, pojemność silnika samochodu, rok produkcji itp. Do wyceny warto podejść indywidualnie i przeanalizować różne oferty. Do tego celu możesz wykorzystać kalkulator OC. W jednym miejscu, bez wychodzenia z domu porównasz aktualne propozycje kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy, że podasz prawdziwe dane w formularzu, a otrzymasz oferty dopasowane do swoich potrzeb.